Górnik – zawód deficytowy?

górnik
Górnik – zawód deficytowy?

Wydawać by się mogło, że jednymi z najbardziej pewnych zawodów jeszcze kilka lat temu, były profesje górnika i kierowcy. W dobie postępu technologicznego, prac nad sztuczną inteligencją i bezzałogowych maszyn i pojazdów, zaczyna się spełniać koszmarny sen wielu pracujących w tych branżach. Co będzie, gdy górnicy przestaną być potrzebni, a transport wróci na kolej lub zmieni formę i np. będzie koncentrował się na mniejszych autach?

Niepewność pracowników w województwie dolnośląskim

Dla wielu osób związanych z górnictwem, praca w dolnośląskim zaczyna stać pod znakiem zapytania. Mniej nerwów cała sytuacja kosztuje pracowników wysoko wykwalifikowanych, którzy tak czy inaczej znajdą zatrudnienie w innych branżach. Wiele osób przeraża jednak brak perspektyw i zastanawiają się nad przejściem na wcześniejszą emeryturę lub po prostu – przekwalifikowaniem. Dlatego też dużą rolę do odegrania mają teraz doradcy zawodowi, do których coraz chętniej zgłaszają się osoby w różnym wieku.

Dla jednych ratunkiem okaże się przekwalifikowanie, dla innych będzie to założenie własnej działalności, a jeszcze inni spróbują odpocząć. Warto natomiast edukować na bieżąco na temat zmian na rynku pracy, by na bieżąco zapobiegać negatywnym zaskoczeniom.

Comment (1)

  1. Avatar for leno33
    leno33

    Teraz górnicy mają bardzo złą sytuację

Wyślij komentarz