Bezrobocie w województwie dolnośląskim

Bezrobocie w woj dolnośląskim
Bezrobocie w województwie dolnośląskim


Stopa bezrobocia w województwie dolnośląskim kształtuje się na poziomie średnim w skali krajowej. Stolica regionu Wrocław poszczycić się może jedną z najniższych stóp bezrobocia w kraju (druga najniższa zaraz po Poznaniu), wynoszącą zaledwie 2.8%.

Sytuacja na rynku pracy w województwie dolnośląskim z roku na rok polepsza się. Wzrasta nie tylko odsetek aktywnej zawodowo ludności, ale także znacząco przybywa ofert pracy. Jak informuje nas serwis dolnośląskiego wojewódzkiego urzędu pracy, w 2017 roku wpłynęło do urzędu ponad 20 tys. więcej ofert niż w roku poprzednim! Wiąże się z tym dynamizacja rynku pracy, a także wyraźny spadek stopy bezrobocia, które pod koniec 2016 roku wynosiło 7.2%, a zatem mniej niż wynosi średnia kraju.

Badacze prognozują, że ewidentnie wzrostowa tendencja utrzyma się w nadchodzących latach.  Być może korzystnie wpłynie na to spełnienie zapowiedzi marszałka województwa, że na walkę z bezrobociem w regionie urząd pracy przeznaczy prawie miliard złotych. Miejmy nadzieję, że tak właśnie się stanie, gdyż wbrew generalnej dążności, w powiatach: wałbrzyskim, złotoryjskim, górowskim, lwóweckim, jaworskim oraz kłodzkim stopa bezrobocia wciąż jest bardzo wysoka i wynosi ponad 15%.

Wyślij komentarz